به گزارش روابط عمومی جهاد كشاورزی شهرستان درمیان خراسان جنوبی امروز (شنبه ۶ خرداد) آغاز عملیات اجرایی خط انتقال در روستای شیرگ با همکاری جهادکشاورزی درمیان و بنیاد علوی صورت گرفت. مهندس جاویدی مدیر جهادکشاورزی شهرستان درمیان گفت: با عنایت به تفاهم نامه همکاری بنیاد علوی در خصوص اجرای لوله گذاری در روستاهای بیدسک، کلاته ملا، درمیان، منصور آباد، شیرگ و قنات فنی گزیک تامین لوله ها از طرف بنیاد علوی صورت گرفت و در اولین پروژه بارگیری لوله های خط انتقال به روستای شیرگ با حضور پیمانکار و اهالی روستا انجام گرفت. وی در ادامه افزود: از محل اعتبارات دولتی توسط جهادکشاورزی در روستاهای شیرگ، خونیکباز و نیمه راه از محل اعتبارات بحران تخصیص داده شده است که ۵ کیلومتر عملیات اجرایی آن آغاز گردیده است و پیش بینی می‌شود با اجرای این پروژه ۴۰ درصد راندمان آبیاری و بهره وری افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان گفت: برای حمایت از تولید، با هماهنگی امور دام این مدیریت تعداد ۱۷ هزار قطعه بچه ماهی گرمابی از نوع آمور و کپور به صورت نیمه یارانه ای بین ۲۲ بهره بردار توزیع شد. وی با اشاره به این که دوره پرورش ماهی کپور وآمور یکساله است افزود: پیش بینی می‌شود پس از پایان دوره بیش از ۳۰ تن ماهی در شهرستان تولید شود و نسبت به سال گذشته رشد ۵۵درصدی خواهد داشت. با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و سازگاری این نوع ماهی، امیدواریم بتوانیم برای ترویج پرورش آبزیان در بین کشاورزان تلاش داشته باشیم. جاویدی افزود: پرورش ماهی در کنار کشاورزی یکی از روش‌های استفاده بهینه از منابع آبی است که ضمن اشتغالزایی و کمک به اقتصاد خانوار موجب غنی‌سازی آب کشاورزی و افزایش محصولات زراعی و باغی می‌شود. وی گفت: پرورش ماهی در استخر‌های دو منظوره کشاورزی درمیان علاوه بر درآمدزایی، کمک شایانی به غنی سازی آب و در نتیجه مصرف کمتر کود‌های شیمیایی برای کشاورزی می‌شود. مدیرجهادکشاورزی درمیان افزود: از مزایای پرورش ماهی در استخر‌های دو منظوره آب کشاورزی می‌توان به افزایش بهره برداری بیشتر از آب در بخش کشاورزی، کاهش تبخیر آب در استخرها، تولید گوشت ماهی و افزایش سرانه مصرف ماهی و افزایش بهره برداری بیشتر از آب در بخش کشاورزی اشاره کردبه گزارش روابط عمومی جهاد كشاورزی شهرستان درمیان خراسان جنوبی امروز (شنبه ۳۰اردیبهشت) : مهدی فرجامی فرد فرماندار شهرستان درمیان ،امینی نسب معاون سیاسی فرماندار، سرهنگ بشیری فرمانده سپاه شهرستان،سرهنگ حسینی فرمانده انتظامی شهرستان،مهندس جاویدی مدیرجهادکشاورزی، ترابی رئیس اداره امور عشایری شهرستان با سران و منتفذین عشایر خیرآباد وپاتنگ شهرستان درمیان به مناسبت هفته بسیج عشایری دیدار کردند. در این جلسه چند تن از نمایندگان جامعه عشایری شهرستان ضمن قدردانی از خدمات مستمر نظام به جامعه عشایری به بیان دغدغه ها و مشکلات جامعه عشایری شهرستان از جمله؛مشکل قطعی برق پنل های خورشیدی،مرمت ولایروبی قنوات، افزایش آبرسانی سیار به دام های عشایر، تقاضای پیگیری برای رعایت حریم مراتع شهرستان از سوی دامداران به صورت صحیح پرداختند. فرماندار شهرستان درمیان پس از شنیدن درخواستها و مشکلات عشایر،در ابتدای سخنان خود هفته بسیج عشایری و سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت. وی در ادامه افزود؛ در نظام جمهوری اسلامی خدمات شایانی به جامعه عشایری صورت گرفته است فرماندار شهرستان درمیان گفت: با وجود این خدمات شایان نظام به عشایر، همچنان با جدیت مشکلات بیان شده توسط عشایر در این جلسه را پیگیری میکنیم؛تا به ترتیب اولویت حل شود.به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان درمیان درخصوص دقت وتسریع ورسیدن به برنامه ابلاغی تکلیفی صدور اسناد اراضی کشاورزی ازتاریخ۱۴ فروردین ماه الی ۱۹ فروردین با حضوربخشداران،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، شوراها ودهیاران وکشاورزان خبره وشرکت نگار مبنا دربخشهای مختلف شهرستان درمیان جهت اطلاع رسانی وتسریع در صدور اسناد کشاورزی جلساتی برگزار گردید.

در این جلسات حاضرین بیان داشتند: صدور اسناد مالکیت با شناسایی و تثبیت املاک و مالکیت اراضی کشاورزی نقش بسیار موثری در کاهش دعاوی و پرونده های کیفری مرتبط دارد و یکی از دارایی های با ارزش کشاورزان زمین است که سند دار کردن این اراضی، باعث رفع دغدغه کشاورزان و جلوگیری از معضل زمین‌خواری می‌شود.

رییس اداره ثبت اسناد و املاک بیرجند با اشاره به اولویت این سازمان در راستای صدور اسناد اراضی کشاورزی، تصریح کرد: پرونده‌های زیادی مرتبط با دعاوی در رابطه با مشکل نبودن ملک و نبود سند مالکیت اراضی کشاورزی تشکیل می شود که به طور قطع با صدور سند مالکیت و شناسایی ملک و تثبیت مالکیت، شاهد کاهش دعاوی و پرونده‌های کیفری مربوطه خواهیم بود.وی با تاکید بر اینکه کشاورزان هر چه زودتر برای دریافت سندهای زمین های کشاورزی اقدام کنند.

براتی رییس اداره ثبت اسناد واملاک بیرجند ادامه داد: برای صدور سند همکاران ما با حضور در روستاها از طریق شوراهای روستا و دهیاری نسبت به تشکیل پرونده اقدام می کنند و نیازی هم به مراجعه حضوری کشاورزان به ادارات نیست و همچنین برای نقشه برداری مرتبط با تعیین محدوده و صدور اسناد ملکی نیز همکاری لازم با کشاورزان انجام می شود.

جاویدی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان افزود: هوشمندسازی در بخش کشاورزی یکی از اهداف صدور سند برای اراضی کشاورزی  است، با هوشمندسازی کشاورزی علاوه بر رصد محصولات کشاورزی از مزرعه تا تحویل به مصرف‌کننده محصول موجب بهبود کیفیت محصولات زراعی خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی درمیان نیز در ادامه با اشاره به اینکه سالانه بیشترشکایات مربوط به اختلافات زمینهای کشاورزی است، اظهار داشت: با سنددار شدن اراضی زراعی و باغی مشکلات مرزی و اختلافات بین کشاورزان و باغداران مرتفع می‌شود.

از اساسی‌ترین رویکردهای سنددار کردن اراضی کشاورزی می‌توان تثبیت مالکیت شرعی و قانونی افراد و حفظ حقوق دولت در انوع اراضی، ایجاد بستر مناسب در راستای خدمت رسانی بهتر به کشاورزان عنوان کرد.

وی هدف از اجرای این طرح را حمایت از کشاورزان عنوان کرد و تصریح کرد: همچنین کشاورزان با دریافت سند مالکیت اراضی خود می توانند از مزایایی مربوطه همچون دریافت تسهیلات و وام مرتبط با فعالیت های کشاورزی نیز استفاده کنند.

در ادامه یکی از کشاورزان  منطقه اظهار داشت: قطعاً سند دار شدن زمین به نفع ما کشاورزان است منتها برای سنددار کردن اراضی مشکلاتی هم داریم مثلا که کسانی که الان روی زمین کار می‌کنند آن کسانی نیستند که ۶۰ سال پیش سند بنچاقی به‌ نام آنها صادر شده چون مرگ و میر و خرید و فروش زیادی در این سال‌ها اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: طبق قولنامه از ارث پدری من 3هکتار و نیم زمین دارم، اما در طی این مدت عده ای سودجو از اهالی روستا نیم هکتار آن را تصرف کرده اند و اکنون شاهدان عینی قولنامه هم در قید حیات نیستند و اثبات این امر پیچیده است و روند پرونده را طولانی می کند.

این کشاورز گفت: اگر آن زمان بجای قولنامه دست نوشته برای سند رسمی اقدام می شد الان شاهد این مشکلات نبودیم.

 از اساسی‌ترین رویکردهای سنددار کردن اراضی کشاورزی می‌توان تثبیت مالکیت شرعی و قانونی افراد و حفظ حقوق دولت در انوع اراضی، ایجاد بستر مناسب در راستای خدمت رسانی بهتر به کشاورزان، استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات به منظور افزایش سرعت و دقت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیر دولتی در انجام وظایف تصدی‌گری از جمله از شرکت‌های تحت نظارت و مدیریت کشاورزی نام برد.

بنابراین اجرای کامل این طرح؛ توسعه کشاورزی، کاهش ورود پرونده ها به محاکم قضایی و صرفه جویی در وقت و هزینه را بدنبال خواهد داشت.زیر مجموعه ها

بازدید امروز122
بازدید دیروز284
بازدید هفته406
بازدید کل538667